Genelev

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Genelev"
Söylemi kesinlikle bir hakaret.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


"Genelev" fuhuşun ticari olarak yapıldığı ve seks işçilerinin çalıştığı bir tür işletmedir. Bu tür işletmelerde seks hizmetleri karşılığında para ödenir. Genellikle cinsel hizmetlerin sunulduğu bu yerler, birçok ülkede yasalarla düzenlenmiş veya yasaklanmıştır. Bazı ülkelerde yasal ve düzenli olarak işletilen genelevler bulunurken, diğer ülkelerde ise fuhuş yasal değildir ve genelevler illegal olarak faaliyet gösterir.

Genelevler, genellikle cinsel hizmetlerin ticari bir şekilde sunulduğu yerler olarak bilinir. Seks işçileri, müşterilere cinsel ilişki veya diğer cinsel hizmetleri sunarak para kazanır. Bu tür işletmeler, sağlık ve güvenlik standartlarına uymak zorundadır ve çeşitli ülkelerde farklı düzenlemelere tabi tutulabilir. Genelevler ve fuhuş, toplumsal, etik ve yasal tartışmaların konusu olabilir ve ülkeden ülkeye farklılık gösterir.

Hakaret mi?


Genelev kelimesi hakarettir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

... Milletvekili olan müşteki ...'in... tarihinde yapılacak olan milletvekili genel seçimlerine ilişkin yapılan seçim çalışmaları kapsamında... ilinde yapılan yol çalışmalarını yerinde incelediği sırada iş makinasının operatör koltuğuna çıkmasının... Gazetesi'nde haberleştirilmesi üzerine sanık ...'in bu habere ilişkin sosyal medya paylaşımının altına "Her rolü oynuyor maşallah, Allah yolunu geneleve düşürmesin" yazması biçiminde hakaret içerikli yorum eyleminin TCK'nın 125/3-a maddesinde düzenlenen kamu görevlisine karşı görevi nedeniyle hakaret suçunu oluşturduğu gözetilmeden, sanık hakkında TCK'nın 125/1. maddesi hükmünün uygulanması hukuka aykırı bulunmuştur.

Yargıtay 18. CD Esas: 2016/16482 Karar: 2016/18236 Tarih: 28.01.2016

"Genelev" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.