Bana Bak Lan

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Bana Bak Lan"
Söylemi bir hakaret değil.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


"Bana bak lan" ifadesi, kendisine bakılmamasını, kişi tarafından daha dikkatli olunması, söylenenleri ciddiye alınması veya bir uyarının ciddiyetini anlaması istendiğinde kullanılan bir ifadedir. Bu ifade genellikle keskin bir tonla ve dikkat çekmek amacıyla kullanılır.

"Bana bak lan" ifadesi, karşı tarafın dikkatini çekmek, onun ilgisini çekmek veya söylenenlerin önemini vurgulamak amacıyla kullanılır. Ancak kullanımına dikkat etmek önemlidir, çünkü bu ifade sert veya tehditkar bir şekilde algılanabilir. İfadeyi kullanırken saygılı bir ton kullanmaya özen göstermek ve karşı tarafın duygusal tepkilerini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Hakaret mi?


Bana Bak Lan hakaret değildir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

Yargılamaya konu somut olayda, sanığın alkollü araç kullanması nedeniyle hakkında işlem yapan görevlilere söylediği kabul edilen "Bana bak lan astsubay, siz kim oluyorsunuz da benim arabama bağlıyorsunuz, senin kolundaki o üç kazığı sökerim, hepinizle görüşeceğim, lan ben ocak başkanıyım,...im lan, sen kimsin lan, Allah mısınız? Siz oğlum kim oluyorsunuz da beni savcılığa gönderiyorsunuz, hepinizle görüşeceğim, hepiniz gideceksiniz gününüz biçimindeki sözlerinin rahatsız edici, kaba ve nezaketsiz hitap tarzı niteliğinde olduğu, bu ifadelerin tamamına tehdit suçunu oluşturduğu ve dolayısıyla hakaret suçunun unsurla n itibari ile oluşmadığı gözetilmeden, sanığın beraatı yerine mahkumiyetine karar verilmesi bozmayı gerektirmiş...

Yargıtay 18. CD Esas: 2015/8097 Karar: 2015/14367 Tarih: 24.12.2015

"Bana Bak Lan" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.