Yalandan Milletle Uğraşıyor

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Yalandan Milletle Uğraşıyor"
Söylemi bir hakaret değil.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


Yalandan Milletle Uğraşıyor ifadesi, bir kişinin başkalarını aldatmak veya kandırmak amacıyla yalan söylemesini ifade eder. Bu deyimde "millet" kelimesi, genel olarak toplumu veya insanları temsil ederken, "yalandan uğraşmak" ise bir kişinin yalanlarla meşgul olmasını anlatır.

Bu deyim, genellikle bir kişinin başkalarını manipüle etmek veya kendi çıkarları için yalanlar söylemek amacıyla kullandığı bir ifadedir. Yani, kişi gerçekleri gizleyerek veya yanıltıcı bilgiler vererek başkalarını aldatmaya çalışır. Bu durum, genellikle insanların güvenini kötüye kullanmak veya bir avantaj elde etmek amacıyla gerçekleştirilir. Yalandan Milletle Uğraşıyor ifadesi, Türkçe dilinde sıkça kullanılan bir deyimdir ve günlük hayatta karşılaşabileceğimiz bir durumu ifade eder. Bu deyimi kullanırken, bir kişinin yalan söyleyerek başkalarını manipüle ettiği veya kandırdığı bir durumu anlatmak için kullanabiliriz.

Hakaret mi?


Yalandan Milletle Uğraşıyor kelimesi hakaret değildir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

Somut olayda, hükümlü bulunduğu ceza infaz kurumunda telefonla bir yakını ile görüştüğü esnada sanığın müşteki hakkında söylediği "Allah belasını versin, bir tane müdür vermişler buraya, yalandan milletle uğraşıyor burada" ve "Ne alışacak 50 yaşında zaten paket gelmiş başka cezaevinden sürgün gelmiş buraya" şeklindeki ifadeleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde, sanın müştekiye yönelttiği sözlerin müştekinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp beddua, rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı davranış niteliğinde olduğu ve hakaret suçunun unsurlarımın oluşmadığı gözetilmeden, yasal olmayan ve yerinde görülmeyen gerekçe ile mahkumiyet kararı verilmesi kanuna aykırı....

Yargıtay 18. CD Esas: 2016/930 Karar: 2018/1320 Tarih: 07.02.2018

"Yalandan Milletle Uğraşıyor" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.