Palyaço

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Palyaço"
Söylemi bir hakaret değil.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


"Palyaço" genellikle eğlence amaçlı performanslar sergileyen, komik kıyafetler giyen, yüzünü boyayan ve çeşitli şakalar, taklitler ve esprilerle seyircileri güldürmeye çalışan bir kişiyi tanımlayan terimdir. Palyaçolar, sirkler, çocuk etkinlikleri, partiler ve etkinlikler gibi farklı yerlerde ve platformlarda gösteriler yapabilirler. Bu gösteriler, genellikle mizah ve eğlence unsurları içerir ve seyircilerin keyif almasını amaçlar.

"Palyaço" terimi, geleneksel olarak eğlence ve eğlence dünyasının bir parçası olarak kabul edilirken, zaman zaman sarkastik bir anlam taşıyabilir ve birinin davranışlarını veya görünümünü alaycı bir şekilde tanımlamak için kullanılabilir. Palyaçolar, yüz ifadeleri, jestler ve komik kıyafetler gibi görsel ve jestsel araçlarla seyircileri güldürmeye çalışırken, çocukların ve yetişkinlerin keyif almasını sağlamak amacıyla faaliyet gösterirler.

Hakaret mi?


Palyaço kelimesi hakaret değildir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

Yargılamaya konu somut olayda, sanığın katılana yönelik ifadeleri (Palyaçodan inciler) bir bütün olarak değerlendirildiğinde, sözlerin katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp nezaket diş ve kaba söz niteliğinde olduğu ve hakaret suçunun unsurla rinan oluşmadığı gözetilmeden, yasal olmayan ve yerinde görülmeyen gerekçe ile mahkumiyet kararı verilmesi bozmaya gerektirmiş...

Yargıtay 4. CD Esas: 2020/10599 Karar: 2020/18958 Tarih: 09.12.2020

"Palyaço" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.