Ne Hikmetse

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Ne Hikmetse"
Söylemi bir hakaret değil.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


"Ne Hikmetse" ifadesi, Türkçede sıkça kullanılan bir deyimdir. Genellikle bir olayın veya durumun anlaşılamaz, mantıksız veya beklenmedik bir şekilde gerçekleşmesini ifade etmek için kullanılır. İnsanların hayatında karşılaştıkları bazı olaylar vardır ki, ne kadar düşünürsek düşünelim bir anlam veremeyiz. İşte tam da bu noktada "Ne Hikmetse" deyimi devreye girer. Bir şeyin neden böyle olduğunu anlamakta güçlük çektiğimizde kullanırız.

Ne Hikmetse, hayatın bazen bize sürprizlerle dolu olduğunu vurgular. Her şeyin bir nedeni olduğuna inanırız, ancak bazen karşımıza çıkan olaylar veya sonuçlar, akıl ve mantıkla açıklanamaz. Bu durumda "Ne Hikmetse" ifadesiyle şaşkınlığımızı ve anlam veremediğimiz durumu ifade ederiz. Ne Hikmetse ifadesi, bir tür hayret ve şaşkınlık duygusuyla birlikte kullanılır. Olayların veya durumların beklenmedik bir şekilde gelişmesi, insanları şaşırtır ve şaşkınlıkla karşılar. Bu ifade, genellikle bir anlam veremediğimiz, mantıksız veya açıklanamayan durumlar için kullanılır.

Hakaret mi?


Ne Hikmetse kelimesi hakaret değildir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

Soruşturmanın halen neticelenmemesi nedeniyle sanığın dosyanın akıbeti hakkında bilgi edinmek üzere BİMER kanalı ile göndermiş olduğu dilekçede "Ne hikmetse savcı bey bir türlü soruşturmayı tamamlayamadı, muhakkik adı altında yapılan soruşturmada suçlu olduğu tespit edilmesine rağmen hala bir ilerleme yok, ben ihbar ettiğimde Türkiye'de Ergenekon yoktu, insanlar kaçıncı duruşmaya geçti,... Gurbetçisi bol olan, sıcak paranın döndüğü yer, artik inancım adalete hiç kalmadı, hiçbir açıklama yok ve savcıya soru sor- maya korkuyoruz, nasıl iş çözemedim, sadece bildiğim karşı tarafın iki avukatı olduğu, benim ise güvencim kalmayan adalet, savcı bey lütfeder dosyayı incelerse veya neden geçen onca süreye rağmen bekliyoruz, ret veya mahkemeye sevk etmiyor, merak ediyorum" diyerek kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret ettiği kabul edilen eylemin yargı otoritesini sarsmayı, tarafsızlığını bertaraf etmeyi ya da muhatabın onur, şeref ve saygınlığını rencide etme maksadıyla söylenmeyip sanığın şikayette bulunduğu soruşturmayı hatırlatma şeklinde eleştiri ve şikayet hakkı kapsamında görülmesi gerektiği ve anlı hakaret suçunun öğelerinin oluşmadığı gözetilmeden mahkûmiyet hükmü kurulması kanuna aykırı...

Yargıtay 4. CD Esas: 2012/24720 Karar: 2013/33658 Tarih: 25.12.2013

"Ne Hikmetse" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.