Adam Değilmiş

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Adam Değilmiş"
Söylemi bir hakaret değil.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


"Adam değilmiş" ifadesi, bir kişi hakkında önceden yapılan olumlu düşüncelerin veya beklentilerin yanlış olduğunu ve kişinin gerçekte dürüst, güvenilir ve saygıdeğer olmadığını belirten bir cümledir. Bu ifade, bir kişi hakkındaki önyargıların veya beklentilerin olumsuz bir şekilde değiştiğini ve kişinin ahlaki değerler, davranışlar ve karakter açısından hayal kırıklığı yarattığını ifade eder.

 

"Adam değilmiş" tabiri, bir kişi hakkında daha önce sahip olunan iyi niyetli düşüncelerin, kişinin gerçek kişiliği ve davranışları ortaya çıktıkça değiştiğini anlatır. Bu ifade, genellikle hayal kırıklığı, öfke veya memnuniyetsizlik duygularıyla birlikte kullanılır ve kişinin olumsuz nitelikleri ve eksikliklerini vurgular.

Hakaret mi?


Adam değilmiş kelimesi hakaret değildir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

Olay günü sanığın müştekiye söylediği kabul edilen "Biz bunu başka bir duruşmada alkışlamıştık ama bu adam değilmiş" şeklinde ve kaba hitap tarza niteliğindeki sözlerin müştekilerin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmaması nedeniyle hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden mahkumiyet karan verilmesi kanuna aykırı...

 

Yargıtay 18. CD Esas: 2015/16603 Karar: 2016/2830 Tarih: 16.02.2016

"Adam Değilmiş" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.