Çocuklarının Haysiyetini Beş Para Ettin

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Çocuklarının Haysiyetini Beş Para Ettin"
Söylemi bir hakaret değil.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


"Çocuklarının haysiyetini beş para ettin" ifadesi, bir kişiye veya grubun, ahlaki değerleri veya onuru hiçe sayarak, başkalarının haysiyetini ve saygınlığını tehlikeye atacak veya zedelecek bir davranış sergilediğini ifade eder. Bu ifade, birinin veya bir grubun kendi çıkarları veya hedefleri uğruna, ahlaki sınırları zorlayan veya kötüye kullanan eylemlerini eleştirmek veya alay etmek amacıyla kullanılır.

Bu terim genellikle alaycı bir tonla kullanılır ve kişinin ahlaki değerlerini ve insan onurunu çiğneyerek haksız veya düşük düzeyde davrandığını vurgular. "Çocuklarının haysiyetini beş para ettin" ifadesi, kişinin aile veya çocuklarına karşı olan sorumluluklarını ve saygınlığını göz ardı ederek olumsuz bir eylemde bulunduğunu ifade eder. Bu ifade, genellikle insanların etik davranışlarını ve dürüstlüğünü vurgulamak amacıyla kullanılır ve ahlaki değerlere dikkat çeker.

Hakaret mi?


Çocuklarının Haysiyetini Beş Para Ettin kelimesi hakaret değildir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

Sanığın eski eşi olan müştekinin telefonuna gönderdiği kısa mesajdaki "Benden bir şey isteme, dostların sana yardım etsin, çünkü onlar için çocuklarının haysiyetini beş para ettin daha önce, utanmıyor musun ama sende utanma duygusu yok" şeklindeki kaba sözlerin müştekinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp rahatsız edici eleştirel nitelikte olduğu ve hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden, kanuni olmayan ve yerinde görülmeyen gerekçe ile mahkumiyet kararı verilmesi kanuna aykırı...

Yargıtay 4. CD Esas: 2012/28879 Konu: 2014/201 Tarih: 13.01.2014

"Çocuklarının Haysiyetini Beş Para Ettin" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.