Bu Nasıl Mahkeme?

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Bu Nasıl Mahkeme?"
Söylemi bir hakaret değil.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


"Bu nasıl mahkeme" ifadesi, bir mahkemenin adaleti yerine getirmekten uzak olduğu veya adil olmadığı durumlarda kullanılan bir eleştiri ifadesidir. Bu ifade, bir kişinin mahkeme kararlarından veya mahkemenin davranışlarından memnun olmadığı zaman kullanılır.

Örneğin, bir mahkemenin, bir dava hakkında haksız veya yanlış bir karar verdiği veya bir davada taraf tuttuğu düşünüldüğünde, bir kişi "Bu nasıl mahkeme" diyerek, mahkemenin adil olmadığını veya yeterince tarafsız davranmadığını ifade edebilir.

Bu ifade bir eleştiri ifadesi olarak kullanılır ve bir mahkemenin adil olması, tarafsızlığını koruması ve yasalara uygun davranması gerektiğini vurgular. Ancak, bu ifade her zaman haklı bir eleştiri ifadesi olmayabilir ve yargı sistemine saygısızlık olarak algılanabilir.

Hakaret mi?


Bu Nasıl Mahkeme hakaret değildir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

Sanığın yargılandığı gasp suçundan hakkındaki mahkûmiyet hükmü açıklandığı sırada o anki psikolojisi ile tutuklu sanıkların bulunduğu paravana tekme atıp kapısını kırması ve "Bu nasıl adalet, bu nasıl mahkeme" demek suretiyle tepki göstermesinden ibaret eylemde atılı suçun unsurları itibariyle oluşmadığı gözetilmeden mahkumiyetine karar verilmesi kanuna aykırı...

Yargıtay 9. CD Esas: 2007/10276 Karar: 2008/7451 Tarih: 09.06.2008

"Bu Nasıl Mahkeme?" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.