Sizi de Kızınızı da Herkes Tanıyor

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Sizi de Kızınızı da Herkes Tanıyor"
Söylemi bir hakaret değil.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


"Sizi de Kızınızı da Herkes Tanıyor" ifadesi, genellikle bir kişi veya aile hakkında negatif veya utanç verici bilgilerin yayıldığını veya herkes tarafından bilindiğini ima etmek için kullanılan bir tabirdir. Bu ifade, genellikle bir skandal, kötü şöhret veya olumsuz bir durumla ilişkilendirilen kişilere yönelik olarak kullanılır. İfade, kişinin veya ailenin itibarının zedelendiğini veya toplum tarafından olumsuz bir şekilde değerlendirildiğini belirtmek amacıyla kullanılır.

Bu tabir, genellikle dedikodular, utanç verici olaylar veya olumsuz davranışlar hakkında konuşurken kullanılır. Örneğin, bir kişi hakkında yayılan skandal bir hikaye veya olumsuz bir durum söz konusu olduğunda, "Sizi de Kızınızı da Herkes Tanıyor" ifadesi, bu olumsuz bilginin geniş bir çevre tarafından bilindiğini ve kişinin veya ailenin itibarının zedelendiğini ifade etmek için kullanılabilir.

Hakaret mi?


Sizi de Kızınızı da Herkes Tanıyor kelimesi hakaret değildir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

Yargılamaya konu somut olayda, sanığın iddianamede geçen "Daha utanmadan orada burada kızımızı kaçırdı diyorsunuz, ulan sizi de kızınızı da bütün herkes tanıyor, 3 ay paramı yediniz kullandınız, yetmedi mi, sabrımı taşırdınız, madem öyle görelim bu saatten sonra" şeklindeki sözünün mağdurun onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı hitap tarzı niteliğinde olduğu, dolayısıyla hakaret suçunun unsurları itibari ile oluşmadığı gözetilmeden, sanığın beraati yerine mahkumiyet kararı verilmesi bozmayı gerektirmiş....

Yargıtay 18. CD Esas: 2015/42223 Karar: 2018/374 Tarih: 17.01.2018

"Sizi de Kızınızı da Herkes Tanıyor" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.