Kırk Kocalı

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Kırk Kocalı"
Söylemi kesinlikle bir hakaret.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


Kırk Kocalı, Türk halk hikayelerinde yer alan bir karakterdir. Bu hikayede, bir kadının aynı anda kırk kocaya sahip olması anlatılır. Hikaye genellikle kadının başına gelen komik olayları konu alır. Kırk Kocalı hikayesi, Türk kültüründe yer edinmiş bir destan olarak bilinir.

Kırk Kocalı hikayesinde, kadının kırk kocasıyla nasıl başa çıktığı ve onları nasıl idare ettiği anlatılır. Hikayede, kadının zekası, hünerleri ve komik durumlarla dolu maceraları vurgulanır. Kırk Kocalı karakteri, kadının güçlü ve bağımsız bir figür olarak tasvir edilir.

Bu hikaye, Türk halkının mizahi yönünü yansıtan bir örnektir. Kırk Kocalı'nın hikayesi, kadının gücünü ve zekasını vurgularken, aynı zamanda geleneksel toplum yapısına bir eleştiri getirir. Hikayenin detayları ve Kırk Kocalı karakteri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

Hakaret mi?


Kırk Kocalı kelimesi hakarettir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

Sanığın bir sınır uyuşmazlığı nedeniyle çıkan tartışmada yeğeni olan katılan ...'e söylediği "Sen orospu çocuğusun, senin annen kırk kocalı, senin baban ... değil, senin asıl baban ... 'dir" biçimindeki sözler, katılan ...'in onur, şeref ve saygınlığını rencide edici nitelikte olduğu gibi, katılan ...'in annesi ve katılan ...'in eşi olan ölü ...'in hatırasına hakaret niteliğindedir. Bu eylem TCK'nın 125/1. ve 130/1. maddelerine uymaktadır.

Yargıtay 4. CD Esas: 2013/39895 Karar: 2014/35289 Tarih: 08.12.2014

"Kırk Kocalı" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.