Sen Tamirci …’in Adamısın

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Sen Tamirci ...'in Adamısın"
Söylemi bir hakaret değil.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


"Sen tamirci ...'in adamısın" ifadesi, argo veya gündelik dilde kullanılan ve bir kişinin belirli bir kişi veya gruba sadık olduğunu, onun tarafını tuttuğunu veya onun adına çalıştığını ifade eden bir deyimdir. Bu ifade, kişinin birinin emirlerine uyması veya onun tarafını tutması anlamını taşır.

Genellikle bu ifadeyle kişi, belirli bir kişinin veya gruptun sadık bir üyesi gibi davranan veya onun düşüncelerini destekleyen bir başkasını alaycı bir şekilde tanımlar. Ancak bu ifade aynı zamanda alaycı veya aşağılayıcı bir ton içerebilir ve kişiyi küçümsemek veya aşağılamak amacı taşıyabilir.

Hakaret mi?


Sen Tamirci ...'in Adamısın kelimesi hakaret değildir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

Yargılamaya konu somut olayda, otobüs şoförü olan sanığın seyir halindeyken polis memurları tarafından durdurulup gerekli belgelerin istendiği, eksiklik çıkması üzerine emniyete davet edildiği, işlemler sırasında tarafına haksızlık yapıldığını düşünmesi üzerine görevli polis memuruna "Senin beni niye durdurduğunu çok iyi biliyorum, sen tamirci ...'in adamısın" şeklindeki sözlerinin katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı sözler niteliğinde olduğu ve hakaret suçunun unsurları oluşmadığının gözetilmemesi bozmayı gerektirmiş....

Yargıtay 18. CD Esas: 2015/486 Karar: 2015/269 Tarih: 15.04.2015

"Sen Tamirci ...'in Adamısın" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.