Har Vurup Harman Savurdun

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Har Vurup Harman Savurdun"
Söylemi bir hakaret değil.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


"Har vurup harman savurdun" ifadesi, genellikle kişinin dikkatsizce, plansız veya düzensiz bir şekilde hareket ettiğini, kaynakları israf ettiğini veya enerjiyi boşa harcadığını ifade eder. Bu deyim, kişinin aceleci veya düzensiz davrandığı bir durumu vurgulayarak, sonuçların istenilen gibi olmadığını veya planların boşa gittiğini ifade eder.

"Har vurup harman savurdun" ifadesi, aynı zamanda kişinin sorumsuzca hareket ettiği veya gereksiz riskler aldığı durumları da ifade edebilir. Bu tür bir davranış, genellikle sonradan pişmanlık duyulan veya olumsuz sonuçlar doğuran bir durumu tanımlar. Bu deyim, dikkatli ve planlı hareket etmenin, kaynakları etkili bir şekilde kullanmanın ve sorumluluk sahibi olmanın önemini vurgularken, plansız ve düzensiz davranışların olumsuz etkilerine dikkat çeker.

Hakaret mi?


Har Vurup Harman Savurdun kelimesi hakaret değildir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

Olay günü sanığın basın açıklamasında katılana "Diğer parti büyüklerine yağ çekerken kendinden geçiyordun, ağzından sahte ballar damlıyordu, senin riyakâr ikiyüzlü olduğunu... trilyon belediyenin parasını har vurup harman savurarak içine ettin" şeklinde kaba ifade ve ağır eleştiri tarzındaki sözlerinin muhatabın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmaması nedeniyle hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden mahkûmiyet karan verilmesi kanuna aykırı...

Yargıtay 18. CD Esas: 2015/40207 Karar: 2017/12908 Karar: 14.11.2017

"Har Vurup Harman Savurdun" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.