Beni Hasta Etmeyin

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Beni Hasta Etmeyin"
Söylemi bir hakaret değil.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


"Beni hasta etmeyin" ifadesi, genellikle bir kişinin, bir şeyin veya bir durumun sağlığına zarar vermesini istemediğini ifade eder. Bu ifade, kişinin kendine zarar veren veya sağlığını olumsuz etkileyen bir durumdan uzak durmak istediğini ifade eder.

Bu ifade, bazen bir tür uyarı olarak da kullanılabilir ve kişi, bir başka kişi veya durumun, kendisine zarar verebilecek bir şey yapmamasını veya yapmaktan kaçınmasını isteyebilir.

"Beni hasta etmeyin" ifadesi argo bir ifade olarak kabul edilmez ve açık bir anlamı vardır. Ancak, bu ifade bazen alaycı veya şaka amaçlı olarak da kullanılabilir, bu nedenle kullanımı ve tonlama, konuşma ortamına ve konuşma ortağına uygun bir şekilde ayarlanmalıdır.

Hakaret mi?


Beni hasta etmeyin kelimesi hakaret değildir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

Olay günü sanığın korsan otoparkçılık yapması nedeniyle katılan polisler tarafından GBT sorgusunun yapılmak istendiği sırada polislere söylediği "Trafik polisi misiniz lan, bırakın, beni hasta etmeyin" şeklinde kaba ifade niteliğindeki sözlerin katılanların onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmaması nedeniyle hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden, yerinde olmayan gerekçeyle mahkumiyet kararı verilmesi kanuna aykırı...

Yargıtay 18. CD Esas: 2015/19371 Karar: 2016/13703 Tarih: 20.06.2016

"Beni Hasta Etmeyin" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.