Çürük Domates

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Çürük Domates"
Söylemi kesinlikle bir hakaret.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


"Çürük domates" ifadesi, genellikle bir şeyin veya bir kişinin niteliksiz, değersiz veya kullanışsız olduğunu ifade etmek amacıyla kullanılan bir deyimdir. Bu ifade, bir nesnenin bozuk veya işe yaramaz olduğu durumları belirtirken, bir kişinin yeteneksiz veya başarısız olduğunu ima edebilir.

"Çürük domates" terimi genellikle olumsuz bir anlam taşır ve genellikle aşağılama veya alay amacıyla kullanılır. Bu ifade, kalitesiz veya düşük değerli bir şeyi veya niteliksiz bir kişiyi tanımlamak amacıyla kullanılırken, aynı zamanda başkalarını eleştirmek veya küçümsemek amacıyla da kullanılabilir. Kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken nokta, ifadenin aşağılayıcı veya kırıcı bir şekilde kullanılmaması ve saygılı bir dilin korunmasıdır.

Hakaret mi?


Çürük Domates kelimesi hakarettir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

... isimli gazetedeki köşe yazısında sanığın katılan polis memurları hakkında kabadayı gibi davrandıklarını belirtip çürük domates benzetmesi yapmak biçimindeki eyleminin (8 ay önce şahsıma bir mekanda yapılan hakaret, kabadayı tutumlardan dolayı bir özür beklediğimiz halde kabahatin bizden kaynaklandığını söyleyip çekip gittiler, bir kasa domatesin içinde bir tane çürük domates olsa hepsini birkaç gün içinde çürütebilir fakat çürük domatesleri kasanın içinden alıp dışarı atsan bir kasa domates çürütülmekten kurtarılmış olur) haber verme ve eleştirme sınırını aştığı, katılanları küçük düşürücü ve rencide edici nitelikte olduğu gözetilmeden, yasal ve oluşa uygun olmayan gerekçeyle yazılı şekilde beraatine karar verilmesi bozmayı gerektirmiş...

Yargıtay 4. CD Esas: 2011/36640 Karar: 2013/22930 Tarih: 07.10.2013

"Çürük Domates" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.