Kedi

Anlamını, hakaret olup olmadığını, cezasını ve emsal kararları ögrenin.

"Kedi"
Söylemi bir hakaret değil.

  • Hakaret Değil
  • Hakaret

Anlamı


"Kedi" Felidae familyasına ait, genellikle tüylü ve yırtıcı bir memeli türünü ifade eder. Kedigiller familyasına ait olan kediler, farklı tür ve cinslere sahip olabilirler. Kediler, esnek vücutları, keskin pençeleri ve çevik hareket yetenekleri ile bilinirler. Hem evcil hayvan olarak insanlarla yaşayan kediler, hem de vahşi doğada avcılık yapan yırtıcı hayvanlar olarak karşımıza çıkarlar. Kediler genellikle etoburdur, yani et yiyerek beslenirler.

Kediler, evcil hayvan olarak yüzyıllardır insanlarla yakın ilişki içerisindedir. Dünya genelinde evlerde beslenen kediler, insanlar için hem dost hem de evin kemirgen ve zararlılarla mücadele eden bir üyesi olarak değerlidir. Kediler aynı zamanda çeşitli kültürlerde sembolik anlamlar taşıyabilirler; örneğin, bağımsızlık, esneklik veya gizem gibi özelliklerle ilişkilendirilirler.

Hakaret mi?


Kedi kelimesi hakaret değildir.

Cezası


Emsal Kararlar


Karar #1

Olay günü sanığın müşteki polis memurlarına söylediği kabul edilen "Dışarıda kedi gibi oluyorsunuz, üniformayı giyince aslan kesiliyorsunuz, siz zaten polis olmasaydınız bir işe yaramazdınız" şeklinde ağır eleştiri ve kaba hitap tarzı niteliğindeki sözlerinde hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden mahkumiyet kararı verilmesi kanuna aykırı...

Yargıtay 18. CD Esas: 2015/38958 Karar: 2017/10366 Tarih: 05.10.2017

"Kedi" kelimesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.